Przyjmuje się, że przedstawiciele silver generation, czyli tzw. silversi, to grupa osób powyżej 55. roku życia. To umowna definicja – nie istnieje bowiem definicja prawna tego pojęcia. W przepisach znajdziemy jedynie definicję osób starszych, czyli takich, które ukończyły 65 lat.
Silversi, w związku z postępem technologicznym i społecznym, charakteryzują się specyficznymi potrzebami, stylami życia oraz zachowaniami konsumpcyjnymi. Liczba silversów w strukturze demograficznej naszego kraju stale rośnie. W 2040 r. będzie to ponad połowa Polaków, obecnie to 12 mln. W 2024 r. liczba osób powyżej 50. roku życia wyniosła już prawie 38 proc. ogólnej liczby ludności. Wśród nich znajduje się ponad 7 milionów osób w wieku od 60 do 65 lat.
Silver generation to grupa wiekowa, która jest aktywna, zaangażowana i posiada unikalne potrzeby oraz preferencje, które są coraz bardziej zauważane i respektowane w różnych dziedzinach życia społecznego i ekonomicznego. Obszary ich zaangażowania dotyczą nie tylko aktywności zawodowej, ale także obszarów aktywności społecznej, zdrowia, kultury i edukacji oraz technologii.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku prawie 40 proc. osób...