Termin na transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii z 23 października 2019 r. upłynął 17 grudnia 2021 r. Prawodawca europejski dopuścił możliwość opóźnienia implementacji tych przepisów w odniesieniu do podmiotów prywatnych zatrudniających od 50 do 249 pracowników, jednak ten dodatkowy termin również upłynął 17 grudnia 2023 r. Oznacza to, że Polska spóźniała się z transpozycją, co poza brakiem harmonizacji prawa polskiego z dyrektywą oznacza realne koszty wynikające z wysokich kar za opóźnienie.
Pomimo że prace legislacyjne toczą się od jesieni 2021 r., to jednak dopiero w 2024 r. nabrały tempa. W kwietniu bieżącego roku rządowy projekt ustawy wpłynął do Sejmu. Według stanu na dzień przygotowania tego tekstu, Sejm przyjął ustawę z pewnymi poprawkami i skierował ją do Senatu. Jest zatem prawdopodobne, że doczekamy się implementacji dyrektywy o sygnalistach jeszcze w tym roku.
Zgłoszenia mogą dotyczyć naruszeń określonych w dyrektywie dziedzin prawa europejskiego, na przykład: ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych, zamówień publicznych, rynków finansowych, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, zdrowia...