Top Invest

Produkty strukturyzowane – jak wybrać dobry?
20.08.2009, Maciej Krasoń

Rozpalają żądzę wysokich zysków, a potem rozczarowują, wypłacając tylko gwarantowany kapitał. To firmy oferujące produkty strukturyzowane. Czy warto powierzać im pieniądze?

„Nie tyle może być przyjemne nagromadzenie dóbr, ile przykry ich ubytek” – Marcus Tullius Cicero (Cyceron) był mądrym człowiekiem, to jasne. Jego słowa nie tracą na aktualności, mimo że padły już z górą dwa tysiące lat temu. Być może właśnie nimi kierują się banki, które w tym roku oferują rekordowo dużo produktów strukturyzowanych. Minęło dopiero siedem miesięcy, a na rynku pojawiło się już więcej struktur niż w całym 2008 roku.

W ostatnich miesiącach do listy instytucji oferujących tego rodzaju lokaty dołączyło kilka nowych, m.in. Alior Bank, Bank DnB Nord, mBank i Bank Ochrony Środowiska. Aktywnych na tym polu jest już kilkadziesiąt firm (bo strukturami zajmują się nie tylko banki, ale i ubezpieczyciele, doradcy finansowi, domy maklerskie oraz wyspecjalizowane butiki inwestycyjne), a dzięki medialnemu rozgłosowi o tej formie lokowania kapitału słyszał już pewnie każdy inwestor. A że należą one do produktów wysokomarżowych, wszyscy promują je bardzo chętnie. Jak więc wybrać odpowiednią strukturę dla siebie?

Ale o co chodzi?

Przypomnijmy w telegraficznym skrócie, czym są produkty strukturyzowane (czasami błędnie określane mianem strukturalnych). Jest to grupa stosunkowo...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL