Top Invest

O psychologii inwestora
20.08.2009, Piotr Zielonka

W potocznym rozumieniu psychologia inwestowania sprowadza się do problemu emocji. To właśnie emocje inwestorów mają być odpowiedzialne za gwałtowne zmiany cen na giełdzie. Tymczasem mechanizmy psychologiczne charakteryzujące inwestora to nie tylko emocje, to także sfera motywacyjna i sfera poznawcza. Teorią, która jak dotychczas najlepiej opisuje zachowania decydentów w warunkach ryzyka, a przez to znakomicie pasuje do opisu zachowania inwestora giełdowego, jest teoria perspektywy Daniela Kahnemana (laureata Nagrody Nobla z ekonomii w 2002 roku) i Amosa Tversky’ego.

Teoria perspektywy składa się z dwóch części: pierwszej, dotyczącej sfery motywacyjnej oraz drugiej, dotyczącej sfery poznawczej. Pierwsza część teorii perspektywy mówi, że ludzi charakteryzuje silna awersja do strat. Straty bolą nas bardziej niż zyski cieszą. Jeśli na inwestycji X stracimy tę samą kwotę, którą zyskaliśmy na inwestycji Y – odczuwamy dyssatysfakcję. Pomimo że nie zanotowaliśmy strat, czujemy się tak, jak byśmy stracili. Druga część teorii perspektywy opisuje proces przekształcania prawdopodobieństw w czasie podejmowania decyzji.

Nasze umysły zawyżają małe wartości prawdopodobieństw i zaniżają duże. Jeśli szansa na pojawienie się jakiegoś zjawiska jest bliska zera, podczas podejmowania decyzji traktujemy ją jakby była dużo wyższa. I odwrotnie, jeśli szansa na pojawienie się jakiegoś zjawiska jest bliska...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL