Akademia Parkietu

Waloryzacja wynagrodzenia z kontraktu
16.03.2023, parkiet.com

Kiedy można żądać waloryzacji?

Obecnie realizowanych jest wiele umów, które były zawierane w innych realiach rynkowych, tj. wartość świadczeń stron uległa zmianie w wyniku zdarzeń (często nieprzewidywalnych), jakie nastąpiły po dojściu kontraktu do skutku. Cena bądź wynagrodzenie otrzymywane przez przedsiębiorcę w zamian za zaoferowane przez niego usługi czy też produkty tylko nominalnie odpowiada tej uzgodnionej w umowie. I odwrotnie, za produkt lub usługę płaci mniej, niż zapłaciłby, gdyby realizował zamówienie obecnie.

Czy przedsiębiorca wykonujący nierentowne umowy skazany jest na straty (często drastyczne), czy też istnieją jakiekolwiek instrumenty prawne, z których mógłby skorzystać celem poprawienia wyniku finansowego ww. umów? Czy kontrahent musi zgodzić się na zmianę umowy? Czy ciążą na nim jakiekolwiek obowiązki związane z przywróceniem równowagi kontraktowej? Okazuje się, że – niezależnie od treści danej umowy oraz tego, czy została zawarta między prywatnymi podmiotami czy też w trybie zamówienia publicznego – są możliwości pozwalające na skuteczne domaganie się zmiany warunków umownych.

W jakich sytuacjach waloryzacja jest obowiązkiem, a w jakich uprawnieniem?

Niejednokrotnie strony przygotowują się na zmianę wartości pieniądza i świadczeń w czasie. Do umów wprowadzane są klauzule „waloryzacyjne”, które...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL