Akademia Parkietu

Prawo holdingowe w praktyce – cel wprowadzonych zmian, plusy i minusy przyjętych rozwiązań oraz ich skutki dla emitentów
16.03.2023, parkiet.com

13 października 2022 r. weszła w życie istotna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, uchwalona już ponad rok temu. Określiła ona zasady funkcjonowania grup kapitałowych w Polsce i zmodyfikowała niektóre przepisy dotyczące organów spółek kapitałowych.

Jaki jest cel wprowadzonych zmian?

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych jest jedną z najpoważniejszych zmian przepisów prawa handlowego w minionych 20 latach. Systemowo uregulowała ona zasady działania grup kapitałowych, które dotychczas podlegały wyłącznie przepisom prawa o charakterze ogólnym.

Brak ustawowej regulacji szczególnej sprawiał, że przy prowadzeniu spraw spółki zależnej trudno było kierować się interesem grupy kapitałowej, jeśli interes ten był rozbieżny z interesem spółki zależnej wchodzącej w skład grupy. Dotychczasowe przepisy nakazywały organom spółki działać wyłącznie w najlepszym interesie spółki i nie dawały bezpośrednich podstaw, aby uwzględniać interes grupy kapitałowej. Sytuację jedynie częściowo niwelowało orzecznictwo sądów gospodarczych, wskazujące na to, że interes grupy kapitałowej jest częścią szeroko pojętego interesu spółki.

Dotychczasowe przepisy Kodeksu spółek handlowych zapewniały spółce dominującej jedynie ograniczony i warunkowy dostęp do informacji na temat spraw spółki zależnej. Brakowało norm...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL