Kontynuujemy temat dotyczący ochrony wypracowanego przez robota zysku. Wiemy już, jak zaprogramować funkcję „Breakeven", która po odpowiednio dużej, korzystnej zmianie kursu automatycznie przesunie nam zlecenie stop loss do poziomu otwarcia pozycji. Teraz pokażemy, jak stworzyć funkcję, które będzie ten stop loss podwyższać jeszcze bardziej. Zajmiemy się więc kodowaniem stopa kroczącego, z ang. „trailing stop".
Ruchoma linia obrony
Narzędzie stopa kroczącego jest bardzo często wykorzystywane w automatycznych i półautomatycznych strategiach inwestycyjnych. Jego zadaniem jest przesuwanie zlecenia stop loss wraz z korzystną zmianą kursu. Co istotne, mechanizm ten działa tak, że stop nie może się już cofnąć – albo pozostaje na poprzednim poziomie, albo zmienia się w kierunku korzystnej zmiany kursu. Dlatego też dla pozycji długich „trailing stop" będzie funkcją niemalejącą, a dla krótkich nierosnącą.
Przy programowaniu tego narzędzia warto sobie odpowiedzieć na dwa pytania. Po pierwsze – kiedy stop kroczący ma zostać aktywowany? Innymi słowy – jak dużo robot musi zarobić, by włączyć mechanizm ruchomej linii obrony. Po drugie – w jakiej odległości od aktualnej ceny ma być stop loss...