Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju to między innymi pokłosie Europejskiego Zielonego Ładu. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska zobowiązała się do dokonania przeglądu szeregu dyrektyw, w tym dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE dotyczącej rocznej sprawozdawczości finansowej.
W kwietniu 2021 r. został opublikowany projekt dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD), a 10 listopada 2022 r. tekst dyrektywy przyjęty został przez Parlament. 28 listopada 2022 r. dyrektywa została przyjęta przez Radę, po czym zostanie podpisana i opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na jej transpozycję.
Dyrektywa CSRD wprowadza nowe reguły sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak również rozszerza listę obszarów raportowania oraz podmiotów, na które zostanie nałożony obowiązek sprawozdawczy. Ma ona na celu wprowadzenie przejrzystych zasad w kwestiach środowiskowych (E – Environmental), społecznych (S – Social) oraz zarządczych (G – Governance).
Do tej pory jednostki objęte obowiązkiem raportowania na mocy dyrektywy NFRD mogły korzystać z dobrowolnych standardów sprawozdawczych...