Akademia Parkietu

Zrównoważone finansowanie
15.09.2022, parkiet.com

Jak regulacje dotyczące instytucji finansowych przełożą się na raportowanie emitentów w dziedzinie ESG?

Zgodnie z nową dyrektywą CSRD w sprawie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive) obowiązkiem raportowania danych niefinansowych za 2024 r. zostaną objęte spółki, które były objęte aktualnie obowiązującą dyrektywą NFRD. Kolejno za 2025 i 2026 r. ujawnienia będą musiały przygotować odpowiednio duże spółki niepubliczne i średnie oraz małe spółki giełdowe.

Poza rozszerzeniem zakresu podmiotów dyrektywa CSRD wprowadzi jednolity europejski standard raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standard) oraz wymóg zewnętrznej weryfikacji raportów.

Regulacje dotyczące aspektów ESG są ze sobą ściśle powiązane, dlatego warto wspomnieć też o Taksonomii Unii Europejskiej i Rozporządzeniu SFDR. Tak zwana Taksonomia UE, która weszła w życie z początkiem 2022 r., to rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Wprowadza jednolitą klasyfikację działalności, które można uznać za zrównoważone środowiskowo, po spełnieniu określonych kryteriów technicznych.

Rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation), które zaczęło obowiązywać w marcu 2021 r., ma na celu osiągnięcie większej przejrzystości w...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL