Akademia Parkietu

Konsekwencje Polskiego Ładu
15.09.2022, Justyna Bauta-Szostak

Polski Ład wprowadził liczne zmiany w zakresie opodatkowania spółek. Które są ważne dla spółek giełdowych?

Wskazane są najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku1). Ponadto sygnalizujemy kolejne wynikające z ogłoszonego projektu zmian2).

Koszty finansowania dłużnego – nowy sposób ustalania limitu

Od 1 stycznia podatnicy zobowiązani są do wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na finansowanie dłużne3) w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa 30 proc. podatkowej EBITDA4) albo 3 mln PLN, w zależności od tego, która z kwot jest wyższa.

W praktyce, zmiany te oznaczają, że nie będzie możliwe zsumowanie kwoty stanowiącej 30 proc. EBITDA oraz progu ustawowego w wysokości 3 000 000 zł w celu ustalenia limitu.

Ograniczenia w rozliczaniu kosztów finansowania transakcji kapitałowych

Wprowadzono zakaz rozliczania podatkowego kosztów finansowania dłużnego zaciągniętego od podmiotów powiązanych, przeznaczonego na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji, nabycie ogółu praw i obowiązków, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup własnych udziałów w celu umorzenia. Definicja transakcji kapitałowych jest nieprecyzyjna, i nie wiadomo czy...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL