Akademia Parkietu

Efektywne wykorzystanie podwyżki stóp procentowych do zarządzania płynnością w firmie
15.09.2022, Investors TFI

Era zerowych stóp procentowych z przytupem i przy akompaniamencie sporego rynkowego bólu dobiegła końca. Czy zatem oferta funduszy jako instrumentu zarządzania nadwyżkami finansowymi w przedsiębiorstwach jest dalej warta rozważenia?

Co się działo w ostatnich 12 miesiącach – czyli równoczesny spadek wycen i wzrost rentowności obligacji

Fundusze dłużne, nawet te o najniższym profilu ryzyka mają za sobą najtrudniejsze 12 miesięcy w historii. Jednak podobnie jak w przypadku inwestycji rok temu, tak również i dziś, potencjalni inwestorzy nie powinni kierować się historyczną stopą zwrotu. Podejmując jakiekolwiek decyzje inwestycyjne, liczymy na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu w przyszłości. Przeszłe stopy zwrotu mogą być pewną wskazówką, jednak same w sobie mówią niewiele o atrakcyjności inwestycji.

Obserwowane pod koniec ubiegłego i na początku tego roku spadki wycen funduszy dłużnych, inwestujących przeważnie w obligacje Skarbu Państwa i obligacje korporacyjne o najwyższym ratingu kredytowym (głównie duże banki czy spółki Skarbu Państwa) spowodowane były wzrostem rentowności tych instrumentów. Wzrost rentowności oznacza, że oprocentowanie obligacji jest wyższe, a więc i atrakcyjniejsze. Choć nie jest to intuicyjne, to wzrost rentowności obligacji (przy założeniu stałego poziomu ryzyka kredytowego) krótkoterminowo zmniejsza...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL