Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym. Wątpliwości budzi nie tylko kwalifikacja zachowań akcjonariuszy w kontekście działania w porozumieniu, lecz również sam reżim sankcjonowania porozumień.
Regulacja porozumień akcjonariuszy stanowi istotne rozszerzenie zakresu podmiotów zobowiązanych do realizacji obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji także na akcjonariuszy, którzy podejmują wspólne działania. Podstawowym skutkiem prawnym działania w porozumieniu jest bowiem zsumowanie liczby akcji posiadanych przez wszystkich członków porozumienia na potrzeby obowiązków informacyjnych i wezwaniowych tak, jak gdyby członkowie porozumienia byli jednym akcjonariuszem.
Z perspektywy przepisów ustawy o ofercie istotne są wyłącznie porozumienia dotyczące: (i.) nabywania przez podmioty działające w porozumieniu akcji spółki publicznej, (ii.) zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu spółki publicznej lub (iii.) prowadzenia trwałej polityki wobec spółki. Porozumienie musi mieć charakter trwały (nie stanowią porozumienia dokonywane ad hoc uzgodnienia, np. w wyniku wymiany poglądów akcjonariuszy przed...