Jak mierzyć gazy cieplarniane?
Ślad węglowy to suma gazów cieplarnianych (GHG), emitowanych przez wydarzenie, produkt, organizację lub nawet osobę. Nie składa się nań jedynie dwutlenek węgla (CO2), który często jest głównym winowajcą w dyskusjach na temat zmian klimatycznych, ale również metan (CH4), podtlenek azotu (N2O), flurowe gazy cieplarniane, (HFC, PFC) oraz sześciofluorek siarki (SF6).
Aby zrozumieć i oceniać wpływ GHG na klimat, stosowany jest współczynnik GWP (Global Warming Potential), który pozwala porównać zdolność różnych substancji do pochłaniania promieniowania podczerwonego w atmosferze i wpływu na ocieplenie klimatu oraz sprowadzić je wspólnego mianownika – ekwiwalentu CO2 (CO2e). I tak metan, choć emitowany w znacznie mniejszych ilościach niż CO2, ma jednostkowo znacznie większy wpływ na globalne ocieplenie, nie wspominając o SF6, którego GWP jest tysiące razy większy niż CO2.
Na forum międzynarodowym poważne dyskusje na temat wpływu działalności człowieka na klimat rozpoczęły się już w 1992 r. od ustanowienia ramowej konwencji NZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), choć dopiero w protokole z Kioto z 1997 r. wypracowano kluczowe cele redukcyjne i nakreślono kierunki działań, a także dokonano klasyfikacji GHG.
Świadomość negatywnego wpływu GHG na klimat skłoniła organizacje na całym świecie do podjęcia działań mających...