Akademia Parkietu

Odkładanie na starość przy pomocy pracodawcy: jak to robią na świecie
19.04.2018,

Programy emerytalne oparte na automatycznym zapisie z możliwością wycofania się funkcjonują już w kilku krajach. Systemy te mają wady, ale dość skutecznie mobilizują do gromadzenia środków na jesień życia.

Polski projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wiele czerpie z rozwiązań, które sprawdziły się za granicą. Programy zbliżone do PPK z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach z dobrze ocenianymi systemami emerytalnymi, np. w Nowej Zelandii, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii.

Przyjęte za granicą rozwiązania różnią się pod względem zasad uczestnictwa (obowiązkowe, dobrowolne), powszechności systemu czy sposobu finansowania składek. Najbardziej programy upowszechniły się tam, gdzie są obowiązkowe albo quasi-obowiązkowe. Skutecznym sposobem zachęcania ludzi do uczestnictwa są też korzyści podatkowe.

Zalety automatycznego zapisu

Jak wynika z raportu „Dodatkowy system emerytalny w Polsce. Diagnoza i rekomendacje zmian", opracowanego w 2014 r. przez zespół pod kierunkiem Joanny Ruteckiej ze Szkoły Głównej Handlowej, w krajach, gdzie nie ma obowiązku dodatkowego oszczędzania na emeryturę albo nie wprowadzono zachęt fiskalnych, co najmniej połowa dorosłych nie oszczędza. Między innymi z tego powodu coraz częściej stosowanym na świecie rozwiązaniem jest automatyczny zapis. Pracownicy, którzy trafiają do programów, niekiedy...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL