Akademia Parkietu

Fundacja rodzinna
20.04.2023, Magdalena Tyrakowska-Szymczak Anna Łozowska

Po co akcjonariuszom fundacja?

Już 22 maja 2023 r. będzie możliwe tworzenie pierwszych fundacji rodzinnych w Polsce. To nowy podmiot w polskim porządku prawnym wzorowany na rozwiązaniach zagranicznych, a jednocześnie częściowo zbliżony w swojej konstrukcji do polskiej spółki z o.o. Częściowo, bo ma on również swoją specyfikę, która wyróżnia się na tle innych rozwiązań. Przykładowo – fundator, wnosząc mienie do fundacji, nie otrzymuje w zamian udziałów, akcji czy praw o podobnym charakterze. Ma on jednak szczególną rolę w ustalaniu zasad funkcjonowania fundacji rodzinnej w perspektywie wieloletniej.

Nadrzędnym celem nowej ustawy jest stworzenie podmiotu, który ułatwi sukcesję przedsiębiorcom oraz zabezpieczy majątek rodzinny na lata. Nie należy postrzegać fundacji ściśle jako struktury pod prowadzenie bieżącej działalności operacyjnej, płynny transfer aktywów majątkowych czy jako środek do realizacji swoich krótkoterminowych interesów. Raczej powinna być to w zamyśle struktura tworzona na lata. Wdrożenie planu sukcesyjnego powinno być celem głównym, co nie znaczy, że przy okazji nie pozwoli zabezpieczyć także innych, istotnych z perspektywy fundatora aspektów.

Fundacja rodzinna ma działać w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Co...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL