Temat dnia

Czy Polska jest atrakcyjna na tle innych rynków wschodzących?
24.01.2018, GS PAAN JAM HK

Na tytułowe pytanie twierdzącą odpowiedź daje ranking agencji Bloomberga, obejmujący 20 spośród 24 rynków wschodzących z indeksu MSCI Emerging Markets. Polska zajmuje w tym zestawieniu czwarte miejsce, za Turcją, Meksykiem i Czechami. Te rynki mają największy potencjał wzrostowy w 2018 r. Na drugim biegunie są Indonezja, Indie i Chiny.

Czy na rankingu Bloomberga można polegać? – Jeśli ktoś szuka okazji inwestycyjnych, Turcja i Meksyk rzeczywiście się wyróżniają, bo tamtejsze aktywa są obecnie relatywnie tanie – powiedział Takeshi Yokouchi, zarządzający funduszami w Daiwa SB Investments. – Rynki azjatyckie są dziś relatywnie drogie, bo solidne fundamenty gospodarcze przyciągały kupujących – dodał.

Wysoka pozycja Meksyku i Turcji w zestawieniu Bloomberga, podobnie jak niska pozycja Indii i Chin, rzeczywiście ma w dużej mierze związek z wycenami aktywów, zwłaszcza w ujęciu dolarowym. Na dwóch pierwszych rynkach akcje i obligacje są tańsze niż średnio w minionej dekadzie, a przy tym słabsze są ich waluty. Z kolei na rynkach Azji wyceny aktywów są wysokie w ujęciu historycznym, a waluty mocne (chodzi o tzw. realny efektywny kurs).

Nieco inaczej jest w przypadku Polski (oraz Czech). Ranking Bloomberga, oprócz wyceny aktywów i waluty, uwzględnia jeszcze trzy zmienne (a dokładnie ich wartości na tle średniej z minionej dekady): tempo wzrostu PKB, saldo rachunku...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL