Trwają prace nad projektem ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz nadzorze publicznym (DzU z 2015 r., poz. 1011 tekst jedn.). Zasadniczym celem tej reformy zapoczątkowanej kilka lat temu jest wzmocnienie niezależności i obiektywizmu biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, poprawa jakości badań ustawowych oraz wzmocnienie nadzoru publicznego nad audytorami.
12 października opublikowano uaktualnioną wersję projektu ustawy i jest to dobry moment, aby raz jeszcze przyjrzeć się proponowanym zmianom. W ostatnich miesiącach ukazało się wiele artykułów na temat zmian przewidzianych w projekcie, m.in. niezależności audytora, świadczenia usług doradczych przez audytora, roli Komisji Nadzoru Finansowego oraz kar administracyjnych, które mogą zostać nałożone na audytorów czy organy zarządcze i nadzorcze jednostek zainteresowania publicznego. Dzisiaj będzie nieco więcej o zmianach związanych z funkcjonowaniem komitetów audytu (KA) oraz współpracą z audytorem wybranym do badania sprawozdań finansowych JZP.
W projektowanych przepisach, w celu implementacji postanowień zmienionej dyrektywy 2006/43/WE oraz umożliwienia pełnego...