Po spowolnieniu rozwoju gospodarczego w 2012 r. do 1,8 proc. i w 2013 r. do 1,7 proc., w ubiegłym roku we wszystkich dziedzinach utrwalały się tendencje wzrostowe. W rezultacie PKB zwiększył się o 3,3 proc., podczas gdy wszystkich krajów Unii Europejskiej o 1,3 proc. Polska pozostała jednym z najszybciej rozwijających się państw członkowskich. Nieznacznie wyższe tempo wzrostu notowano jedynie w Irlandii i na Malcie.
Skutki eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, przekładające się na wydatne osłabienie dynamiki gospodarczej tych krajów, gwałtowny spadek wartości krajowych walut i nasilenie procesów inflacyjnych, nie miały dotychczas istotnego znaczenia dla naszego PKB. Głównym czynnikiem wpływającym na jego poziom i przyrost stał się popyt wewnętrzny, zarówno inwestycyjny, jak i konsumpcyjny, a nie eksport netto, jak to obserwowano w trzech poprzednich latach.
Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się w ubiegłym roku o 9,4 proc. , podczas gdy w 2013 r. zaledwie o 0,9 proc. Pozwoliło to na poprawę stopy inwestycji w gospodarce narodowej (relacji nakładów brutto na środki trwałe do PKB) z 18,8 proc. w 2013 r. do 19,6 proc. w 2014 r. Na intensyfikację działalności inwestycyjnej wpłynęło przede wszystkim przyspieszenie inwestycji przedsiębiorstw, których wzrost w cenach stałych, w okresie styczeń–wrzesień, wyniósł 15 proc. Przedsiębiorstwa sygnalizowały przyrost...