Obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego wynika z regulacji ustawy o rachunkowości. Przepisy określają kryteria jednostek, które zobligowane są uzyskać opinię biegłego rewidenta o sporządzonym na dzień bilansowy sprawozdaniu finansowym. Wyboru audytora dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe, o ile np. postanowienia statutu nie stanowią inaczej, z zastrzeżeniem, że nie można cedować wyboru audytora na zarząd spółki.
Określonym w ustawie celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki.
Ustawodawca, wprowadzając obowiązek badania sprawozdań finansowych, wyraził dbałość o interesariuszy sprawozdań finansowych poprzez umożliwienie dostępu do zbadanych przez biegłego rewidenta publikowanych sprawozdań finansowych potencjalnym inwestorom – w celu możliwości oszacowania zwrotu z kapitału i ryzyka inwestycji, kredytodawcom – w celu możliwości oceny ryzyka kredytowego, pracownikom – w celu oceny perspektyw rozwoju i utrzymania zatrudnienia.
Badania efektywności audytu* dla jednostek...