Cele i oczekiwania inwestorów większościowych i mniejszościowych nie zawsze są takie same. Akcjonariusz większościowy to często inwestor branżowy zainteresowany długoterminowym rozwojem inwestycji. Akcjonariusz mniejszościowy preferuje szybki zwrot z inwestycji.
Akcjonariusz większościowy ma wpływ na zarządzanie, a inwestując długoterminowo godzi się na tymczasowy spadek wartości. Takiego wpływu na zarządzanie nie ma akcjonariusz mniejszościowy. Ta rozbieżność celów oraz wpływu na osiągnięcie celów akcjonariuszy większościowych i mniejszościowych powoduje czasami konflikty w ich wzajemnych relacjach. Ustawodawca celem ochrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych wprowadził w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi instytucję "rewidenta do spraw szczególnych". Dla rozpatrzenia efektywności tych rozwiązań warto przeanalizować procedurę jego powoływania.
Procedura powoływania rewidenta ds. szczególnych (ustawa o ofercie publicznej z 29.07.2005 r.)
Na wniosek akcjonariusza lub akcjonariuszy spółki publicznej posiadających co najmniej 5 proc. ogólnej liczby głosów walne zgromadzenie może podjąć uchwałę w sprawie zbadania przez biegłego, na koszt spółki, określonego zagadnienia związanego z utworzeniem spółki lub prowadzeniem jej spraw (rewident do spraw szczególnych). Akcjonariusze ci mogą w tym celu żądać zwołania...