Szeroka inwestująca społeczność zdaje sobie sprawę z tego, że rachunkowość nie jest nauką ścisłą, a obraz finansowy, jaki prezentuje sprawozdanie finansowe, nie jest wykładnią absolutnej prawdy. I wie, że wyniki z działalności można pokazać na różne sposoby. Dzieje się tak chociażby dlatego, że na dzień bilansowy istnieje wiele transakcji rozpoczętych, ale nie zakończonych (tzw. transakcje w toku), których wycena bilansowa oparta jest na umownych zasadach rachunkowości, szacunkach i subiektywnych ocenach.
Pomimo coraz bardziej zaawansowanych standardów rachunkowości zasady ujęcia przychodów, wyceny składników majątku oraz szerokie zastosowanie wartości szacunkowych stanowią wdzięczny obszar do manipulacji i do wodzenia za nos czytelników sprawozdań finansowych. Warto więc być wyczulonym na sytuacje, gdzie mogą zachodzić celowe próby, bądę choćby nieświadome dezorientowanie.
Głównym celem sprawozdania finansowego jest rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki, jej wyniku finansowego i osiągniętej rentowności w okresie sprawozdawczym. Mówiąc banalnie to, co zawiera sprawozdanie finansowe, ma być zgodne z faktami i ma być przedstawione w sposób zrozumiały dla czytelnika (true and fair view).
Sprawozdanie finansowe powinno zawierać zarówno informacje dotyczące skutków finansowych transakcji już...