Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
ESRS S1 przewiduje ogólne wymogi ujawniania informacji w zakresie strategii i modelu biznesowego w powiązaniu z ESRS 2 SBM-2 i 3. Z jednej strony, obejmuje to ujawnienie, w jaki sposób interesy, poglądy i prawa osób należących do własnych zasobów pracowniczych wpływają na strategię i model biznesowy jednostki, a z drugiej – w jaki sposób strategia i model biznesowy wpływają na własne zasoby pracownicze w zakresie wpływów, ryzyk i szans.
Standard ESRS S1 obejmuje 17 tematycznych punktów danych podlegających raportowaniu z uwzględnieniem zasady podwójnej istotności. Punkty podzielone na 2 kategorie: „zarządzanie wpływami, ryzykami i szansami” oraz „mierniki i cele”, z czego aż 11...