Akademia Parkietu

Wpływ SFDR na emitentów
18.05.2023, Piotr Kowalik

Tytułowy SFDR to rozporządzenie 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Przepisy te mają zastosowanie do instytucji finansowych, które tworzą produkty inwestycyjne (fundusze inwestycyjne, polisolokaty, produkty emerytalne itd.), i nakładają na nie obowiązek ujawniania określonych informacji o inwestycjach składających się na portfel poszczególnych produktów, jeśli w komunikacji dotyczącej produktów pojawiają się aspekty ESG.

Przepisy SFDR nie nakładają bezpośrednio nowych obowiązków na emitentów papierów wartościowych. Jednakże jeśli papiery danego emitenta wchodzą w skład portfela zielonego produktu, wówczas instytucja finansowa tworząca produkt zwróci się do emitenta o udostępnienie niezbędnych informacji, o ile nie uzyska ich z publicznie dostępnych raportów lub innych źródeł.

O jaki zakres danych instytucje finansowe pytają emitentów w związku z wyliczaniem wskaźników, jakich wymaga od nich rozporządzenie SFDR?

Częścią rozporządzenia delegowanego zawierającego standardy techniczne do SFDR (rozporządzenie delegowane 2022/1288) są wzory wskazujące treść ujawnień produktowych oraz rocznego oświadczenia dotyczącego głównych niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju.

Na potrzeby ujawnień produktowych...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL