Magda Raczek-Kołodyńska: 7.12.2022 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet propozycji legislacyjnych dotyczących Listing Act, obejmujący m.in. zmiany w MAR, zmiany w rozporządzeniu prospektowym, zmiany w MiFID, w tym w zakresie analiz spółek, projekt nowej dyrektywy o uprzywilejowaniu co do prawa głosu. Z jakiego powodu dokonywana jest rewizja tych regulacji unijnych i jak wyglądają takie prace?
dr Mirosław Kachniewski:
W ramach procesu legislacyjnego UE cyklicznie odbywają się przeglądy funkcjonowania poszczególnych regulacji i z takim procesem względem rozporządzenia MAR mieliśmy do czynienia na przełomie lat 2019/2020. Uwag było tak dużo i były one tak dużego kalibru, że pomimo bardzo optymistycznego podsumowania dokonanego przez unijny organ nadzoru ESMA Komisja Europejska poczuła się zobligowana do podjęcia działań mających na celu istotną zmianę tej regulacji.
Drugim (a w kontekście hierarchii wartości najprawdopodobniej pierwszym) powodem była seria raportów wskazujących na niedopasowanie infrastruktury regulacyjnej UE do potrzeb rozwoju rynku kapitałowego. Najważniejszym z nich był raport High Level Forum opublikowany w połowie roku 2020. Obejmował on postulaty zgłaszane też wcześniej, które znalazły odbicie w innych raportach, ale to „wysokość” gremium przygotowującego ten ostatni dokument miała znaczenie decydujące.
Magda Raczek-Kołodyńska:
Czy...