Akademia Parkietu

Sytuacja organów spółki kapitałowej po wejściu w życie zmian w KSH
22.09.2022, Marcin Marczuk Hanna Szczepańska

Wchodzące w życie 13 października 2022 r. zmiany Kodeksu spółek handlowych („KSH”) istotnie wpłyną na sytuację prawną organów spółek kapitałowych. Nowelizacja KSH dotyczy zasadniczo dwóch obszarów – pierwszym jest wprowadzenie regulacji dotyczących prawa holdingowego (np. definicja grupy spółek, wiążące polecenia), natomiast drugim obszarem – który stanowi istotę niniejszych rozważań – są zmiany w zakresie funkcjonowania organów spółek, w szczególności zarządów i rad nadzorczych.

Za oś przewodnią zmian KSH ustawodawca uznał potrzebę wzrostu efektywności sprawowanego nadzoru i czynne uczestnictwo rady nadzorczej w bieżącym funkcjonowaniu spółki. Obudował to poszerzeniem obowiązków rad nadzorczych poprzez tradycyjne przyznanie im nowych uprawnień. W konsekwencji, w przypadku godzenia określonych czynności prawnych zarządu w interes spółki, czy w przypadku wyrządzenia spółce szkody, organem współodpowiedzialnym stać się ma rada na zasadzie wad w sprawowanym nadzorcze.

W celu realizacji przedstawianych powyżej założeń nowelizacja wprowadza do KSH zupełnie nowy model wykonywania zadań przez zarząd i radę nadzorczą opierający się na trzech zasadach: staranności, lojalności oraz poufności. Co prawda nowela KSH nie wykreowała ww. obowiązków na nowo, lecz w wyniku zmiany KSH ubrała dotychczasowe zręby norm lub...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL