Firmy

Czas na cyfryzację
15.09.2022, Jacek Kunicki

Czy pandemia wpłynęła na cyfryzację spółek?

Cyfryzacja rozpoczęła się na długo przed pandemią i adresuje fundamentalne wyzwania gospodarki. Niektóre z kluczowych dźwigni wzrostu PKB Polski od początku transformacji – m.in. rosnąca partycypacja relatywnie niedrogiej siły roboczej – zaczynają przynosić malejące krańcowe korzyści. Rekordowo niskie bezrobocie i inflacja płac ograniczają dalszy impuls wzrostu PKB. W tej sytuacji cyfryzacja oferuje duże szanse na przyszłość – jest nową dźwignią, dzięki której gospodarka może rozwijać się w szybkim tempie.

Cyfryzacja może zwiększyć produktywność przez automatyzację, szczególnie przemysłu wytwórczego, logistyki, budownictwa i rolnictwa. To sektory, które odpowiadają za niemal połowę zatrudnienia w gospodarce. Może też powiększyć rynek pracy o grupy, które dziś są mniej aktywne zawodowo, oferując elastyczne modele pracy. Otwiera nowe rynki zbytu, dzięki platformom handlu międzynarodowego. W raporcie „Rise of digital challengers” firma McKinsey wskazuje, że w 2016 r. gospodarka cyfrowa stanowiła 6.2% polskiego PKB, z szansą na wzrost do 25% w 2025 r.

Polskie firmy zauważyły ogromny potencjał cyfryzacji. W przeszłości liderami były banki, telekomunikacja, sektor cyfrowy i niektóre wielkie firmy. Pandemia przyspieszyła ten proces i rozciągnęła go na wiele innych gałęzi gospodarki, np. logistykę. Otworzyła też świat...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL