Akademia Parkietu

Rynek NewConnect SME Growth Market
11.09.2019,

Co to jest SMEGrowth Market?

W lipcu br. prowadzony przez GPW alternatywny system obrotu (ASO) NewConnect otrzymał odpowiednie zezwolenie KNF i uzyskał status rynku rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, czyli SME Growth Market, i tym samym dołączył do grona zaledwie kilku parkietów, które mogą pochwalić się tym statusem, takich jak m.in.: London Stock Exchange AIM, AIM Italia, Zagreb Stock Exchange, Nex Exchange.

Idea stworzenia nowej kategorii rynku prowadzonego w systemie ASO powstała w toku prac Komisji Europejskiej (KE) nad zmianami w strukturze europejskich rynków kapitałowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej jest prowadzona w ramach Capital Market Union (CMU), czyli Unii Rynków Kapitałowych – koncepcji harmonizacji rynków kapitałowych w Europie. I to właśnie KE kładzie szczególny nacisk na kwestie związane ze średnimi i małymi przedsiębiorstwami (SE) w inicjatywie CMU. Jednym z głównych celów CMU jest zapewnienie małym i średnim przedsiębiorstwom nowych źródeł finansowania, w tym głównie poprzez rynki kapitałowe, a także zredukowanie kosztów pozyskiwania przez nie kapitału.

Nowa kategoria rynku – SME Growth Market – została wprowadzona unijną dyrektywą MiFID II. Zgodnie z przepisami krajowymi implementującymi MIFID II o wpisanie do rejestru SME Growth Market, który w ustawie o obrocie instrumentami...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 195,00 PLN
3 miesiące: 565,00 PLN
12 miesięcy: 1 950,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL