Opinie i komentarze

Financial times: Wskaźniki najgorsze od sześciu lat
15.05.2019,

Obliczany przez kancelarię japońskiej rady ministrów wskaźnik oceniający koniunkturę w gospodarce spadł od lutego do marca o 0,9 pkt proc. Po raz pierwszy od stycznia 2013 r. do określenia stanu gospodarki użyto najniższego w pięciopunktowej skali przymiotnika „pogarszający się" zamiast używanego wcześniej „słabnący".

Spadek tego indeksu odzwierciedla coraz bardziej odczuwalne w japońskiej gospodarce skutki amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, która powoduje spowolnienie wzrostu w Chinach – na największym w Azji rynku japońskiego eksportu.

Opublikowanie takiego raportu właśnie teraz jest wyjątkowo niewygodne dla rządu premiera Shinzo Abe, bo zbliżają się wybory do izby wyższej parlamentu, a na jesień planowano podniesienie podatku konsumpcyjnego z 8 do 10 proc. JB


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 319,00 PLN
3 miesiące: 949,00 PLN
12 miesięcy: 3 198,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL