gospodarka

TFI szykują się do tworzenia PPK
22.08.2018,

Finanse › Zgodnie z najnowszą wersją projektu o pracowniczych planach kapitałowych będą one oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz powszechne i pracownicze towarzystwa emerytalne. Jednym z warunków uruchomienia PPK jest konieczność utworzenia co najmniej pięciu tzw. funduszy zdefiniowanej daty.

Nowa wersja projektu ustawy o PPK została opublikowana 17 lipca. Wprawdzie to nie koniec dyskusji, bo ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku, ale zarys koncepcji już jest. Najważniejszą informacją jest podkreślenie, że systematycznie oszczędzane pieniądze w PPK będą prywatną własnością ich uczestników i mogą być dziedziczone. Możliwe jest też odstąpienie od programu lub zawieszenie w nim udziału.

Oferta z zachętami

Ustawodawca chce zachęcić do oszczędzania dopłatami. Na rachunek PPK będzie wpływało 1,5 proc. wynagrodzenia od pracodawcy z możliwym, dobrowolnym podwyższeniem tej stawki o maksymalnie 2,5 proc. pensji. Dodatkowo na konto uczestnika trafi wpłata powitalna od państwa w wysokości 250 zł oraz dopłata roczna na poziomie 240 zł, jeżeli uczestnik wpłaci w danym roku co najmniej tyle, ile wynosi wpłata podstawowa od kwoty stanowiącej sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Pracownicy zarabiający powyżej 2,1 tys. zł mają wpłacać po 2 proc. wynagrodzenia z możliwym podwyższeniem...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL