Dr Robert Sroka
Menedżer, EY
2018 rok może upłynąć pod hasłem wdrażania systemów antykorupcyjnych. Powód? Procedowana ustawa o jawności życia publicznego, wdrażająca wymóg posiadania przez co najmniej średnie spółki skutecznych systemów antykorupcyjnych, za których brak może grozić do 10 mln zł kary oraz zakaz udziału w przetargach publicznych na okres do pięciu lat. Do tej pory, zgodnie z ustawą o rachunkowości, to obszar do zaraportowania dla dużych JZP. Od przyszłego roku grupa objęta tym obowiązkiem znacznie się poszerzy.
Działania antykorupcyjne – nowe prawne obowiązki dla spółek
Przedstawione przez ministra Mariusza Kamińskiego 23 października założenia ustawy o jawności życia publicznego określają środki ochrony sygnalistów i wprowadzają obowiązek wdrożenia skutecznych procedur antykorupcyjnych przez jednostki sektora publicznego oraz duże i średnie przedsiębiorstwa. Ustawa reguluje również kwestię unikania konfliktów interesów przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz znacznie rozszerza zakres informacji i osób zobowiązanych do składania oświadczeń o stanie majątkowym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
Według założeń jednostki sektora publicznego, a także duże i średnie przedsiębiorstwa będą miały obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych, w tym:
-...