Opinie i komentarze

Opóźnianie wciąż niebezpieczne
30.11.2017, Mirosław Kachniewski

Niejednokrotnie już pisałem o problemach związanych z opóźnianiem publikacji informacji poufnej. Pojawiły się jednak nowe okoliczności – zarówno w sferze realnej, jak i regulacyjnej, które uzasadniają ponownie podniesienie tego wątku. Widzę bowiem dużą rozbieżność pomiędzy praktyczną łatwością korzystania z tej instytucji a prawną trudnością obronienia takiej decyzji.

Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez nadzorcę, w pierwszym roku obowiązywania MAR na opóźnienie publikacji informacji poufnej zdecydowały się 104 spółki. Moim zdaniem to bardzo dużo, biorąc pod uwagę wiele niejasności z tym związanych. Dla przypomnienia – opóźnienia publikacji informacji poufnej można dokonać, jeśli spełnione są łącznie trzy przesłanki: uzasadniony interes emitenta, zachowanie poufności oraz niewprowadzanie w błąd opinii publicznej. W każdej z tych przesłanek kryje się natomiast wiele pułapek.

Uzasadniony interes emitenta został całkiem przyzwoicie doprecyzowany w stosownych wytycznych przyjętych przez unijnego nadzorcę (ESMA). Jest to najdokładniej zdefiniowana przesłanka, choć w praktyce kwestia ta pozostaje wciąż najbardziej problematyczna przy podejmowaniu decyzji o opóźnieniu....


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL