Firmy › Spada produkcja budowlano-montażowa. W efekcie cierpią firmy m.in. z branży budowanej, materiałów budowlanych i transportowej.
Tomasz Furman
tomasz.furman@parkiet.com
Spadek o 11,9 proc. produkcji budowlano-montażowej odnotowany w Polsce w I półroczu, wobec wzrostu o 1 proc. rok wcześniej ma negatywny wpływ na wyniki wielu giełdowych spółek. Co gorsza, niewiele wskazuje na to, aby szybko nastąpiła poprawa.
Z najnowszego raportu firmy audytorsko-doradczej KPMG oraz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wynika, że firmy z branży budownictwa infrastrukturalnego patrzą w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Wykonawcy wskazują na wciąż trudne warunki współpracy z zamawiającymi z sektora publicznego. Niska rentowność zamówień powoduje z kolei brak wystarczających środków na inwestycje w innowacje, co utrudnia firmom m.in. konkurencję na rynkach zagranicznych.
Spadek produkcji budowlano-montażowej, zwłaszcza obserwowany w segmencie kolejowym i miejskim, ma negatywny wpływ na ZUE. Zarząd zwraca uwagę na opóźnienia w realizacji programów unijnych przewidzianych na lata 2014–2020, a właściwie na brak przygotowania do wykorzystania tych środków. – Również przeciągające się wdrożenie nowych krajowych procedur przetargowych przyczyniło się do wstrzymania dużych projektów infrastrukturalnych, dofinansowanych...