Automatyzacja handlu › W dzisiejszym odcinku zajmujemy się funkcjami. Pokazujemy, jak można je budować samemu i jak korzystać z tych już wbudowanych w MQL.
Piotr Zając
piotr.zajac@parkiet.com
Kontynuujemy cykl poświęcony podstawom języka programowania MQL. Tematem dzisiejszego odcinka będą funkcje, czyli zestawy instrukcji do wykonania, które można wywołać jednym krótkim poleceniem. Funkcje znacznie ułatwiają pracę i skracają długość kodu.
Budowa funkcji
Zanim zajmiemy się funkcjami w MQL, przypomnijmy sobie, jak wyglądała prosta funkcja liniowa w matematyce: f(x)=ax+b, gdzie a i b to stałe, a x to zmienna/parametr. Gdy podajemy funkcji wartość parametru x, ta zwróci nam określoną wartość. Gdyby parametry a i b miały wartości odpowiednio 2 i 0, to dla x=2, funkcja zwróciłaby nam wartość 4. Funkcje w MQL działają podobnie, tzn. dostają pewne parametry wejściowe (x=2), wykonują na nich określone działania (instrukcje) i zwracają wynik. Jeżeli owe działania są bardzo często wykonywane przez nasz algorytm inwestycyjny, to dzięki funkcjom nie musimy za każdym razem wypisywać wszystkich instrukcji w kodzie. Wystarczy wywołać samą nazwę funkcji.
Jak zbudowana jest funkcja? Z dwóch części – nagłówka i ciała. Aby to klarownie wytłumaczyć, załóżmy, że tworzymy funkcję, która będzie zamieniać...