Finanse › Działający w Polsce kredytodawcy nadal są wyceniani wyżej niż inne banki z Europy Środkowej i Zachodniej, a szczególnie z Turcji. Zdaniem analityków są powody ku temu, aby premia się utrzymała, choć nie będzie już tak duża.
Maciej Rudke
maciej.rudke@parkiet.com
WIG-Banki spadł w ciągu 12 miesięcy o 23 proc. (więcej w ramce), co spowodowało obniżkę wskaźników wyceny działających w Polsce banków wchodzących w jego skład. Mimo to są one wskaźnikowo wciąż droższe niż te z Europy Zachodniej i Środkowej, a szczególnie z Turcji, choć różnica nieco się zmniejszyła.
Dobry rozwój i kapitały
– Niższa wycena niektórych polskich banków dotyczy przede wszystkim podmiotów posiadających znaczny udział kredytów we frankach szwajcarskich. Prawdopodobieństwo rozwiązania kwestii frankowiczów, które mocno uderzy ich bilanse, jest wysokie. Polityczne zobowiązanie jest o tyle łatwe do wprowadzenia, że dotyczy tylko części sektora i jeśli przeprowadzić je z wyczuciem, to nie przyniesie negatywnych skutków np. dla akcji kredytowej w gospodarce – ocenia Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI. Jednocześnie spektrum możliwych decyzji jest dosyć szerokie, więc inwestorzy stosują dodatkowe dyskonto z tytułu niepewności. W czwórce najtańszych wskaźnikowo polskich banków znajdują się Millennium,...