Przyczyny wypłaty dywidendy w akcjach mogą być różne. Jeśli jakaś spółka uznaje, że jest to dla akcjonariusza korzystne podatkowo, być może podąża dobrym tropem. Problem jednak polega na tym, że w świetle przepisów taka optymalizacja nie jest jednoznaczna, więc występuje ryzyko sporów z organami podatkowymi.
Dywidenda w akcjach
Zjawisko wypłacania dywidendy w akcjach zdarza się coraz częściej i zwykle ma charakter opcjonalny, tzn. akcjonariusz może wybrać dywidendę w gotówce, ale może się też zdecydować na przydział dodatkowej puli akcji, ustalonej według proporcji do kwoty należnej dywidendy (lub posiadanych wcześniej akcji). W przypadku dywidendy w gotówce podatek nalicza się i pobiera od całości wypłaty, więc sprawa nie budzi żadnych wątpliwości. W przypadku dywidendy w akcjach problem powstaje już na etapie stwierdzenia, czy otrzymaliśmy przychód i czy jest on opodatkowany tak jak inne dywidendy, choć wiadomo, że nawet gdyby odpowiedź na oba pytania była twierdząca, płatnik nie ma możliwości pobrania podatku.
W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym...