Prawnik na parkiecie

Nie ma to jak dywidenda ze spółki zależnej
22.08.2014, Adam Roguski

Wykazywany przez spółki jednostkowy zysk netto za rok obrotowy to dla inwestorów giełdowych ważny wskaźnik, ponieważ od niego najczęściej liczona jest dywidenda. Na wysokość czystego zarobku wpływ mają m.in. kwestie podatkowe. Sprawdziliśmy, które firmy miały najbardziej efektywną stawkę podatkową w 2013 r. Pod lupę wzięliśmy indeks WIG30 – oczywiście z wyłączeniem ukraińskiego Kernelu.

Korzystniej niż 19 proc.

Nominalna stawka podatku dochodowego od zysków przedsiębiorstw (CIT) wynosi w Polsce 19 proc. Jest liczona od zysku brutto. Efektywna stawka podatku może znacznie się różnić od stawki nominalnej. In plus wpływają na to koszty, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. In minus – przychody, które nie podlegają opodatkowaniu. Giełdowe spółki zamieszczają na ten temat bardziej lub mniej szczegółowe informacje w rocznych sprawozdaniach finansowych.

W 17 spośród 29 analizowanych przez nas największych spółek giełdowych efektywna stopa podatku okazała się niższa od ustawowej stawki 19 proc.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że spółki mogą korzystać z pełnej palety sposobów na optymalizację podatkową. Jednak praktycznie jedynym czynnikiem, który miał wpływ na ostateczną wielkość podatku w indeksie WIG30, były dywidendy czerpane ze spółek zależnych. To przychody,...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL