Prawnik na parkiecie

Optymalizacja podatkowa poprawia konkurencyjność
14.08.2014, Adam Roguski

Celem spółki jest zarabianie jak największych pieniędzy, a nie płacenie jak największych podatków, dlatego powinna ona robić wszystko, czego nie zabraniają przepisy, aby maksymalizować wynik finansowy i minimalizować obciążenie podatkami. Czym innym jest legalne zmniejszanie obciążeń, a czym innym świadome uchylanie się od płacenia danin.

Optymalizacja podatkowa to jeden z ważnych elementów, które – obok działalności operacyjnej – decydują o konkurencyjności danej firmy na rynku.

U przeciętnego inwestora termin „optymalizacja podatkowa" może wywoływać zapewne skojarzenia z rajami podatkowymi i niskim wymiarem podatku dochodowego. Zagadnienie jest jednak głębsze. Optymalizacja obejmuje nie tylko CIT, ale również takie daniny jak VAT, akcyza, cła, podatek od czynności cywilno-prawnych czy nieruchomości.

Optymalizacja to także ograniczenie obciążenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne – a więc np. popularne przechodzenie z umów o pracę na umowy o dzieło.

Optymalizacją jest też korzystanie z różnych zachęt podatkowych – ulg, zwolnień czy dotacji. Wiele firm ma status zakładu pracy chronionej bądź działa w specjalnych strefach ekonomicznych.

Przedsiębiorstwa mają więc szerokie pole do popisu, a w gąszczu przepisów, interpretacji, niuansów i kruczków wspierają ich doradcy.

Doradcy konkurują między sobą...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 269,00 PLN
3 miesiące: 779,00 PLN
12 miesięcy: 2 519,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL