Gospodarka

Bezrobocie coraz niższe
19.12.2013, JB

W ciągu trzech miesięcy do końca października bezrobocie niespodziewanie spadło na Wyspach do poziomu najniższego od kwietnia 2009 r. i zbliżyło się do progu 7 proc., przy którym Komisja Polityki Pieniężnej może zacząć rozważać podniesienie stóp procentowych.

Stopa bezrobocia obliczana według metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy spadła do 7,4 proc. z 7,6 proc. w poprzednich trzech miesiącach. W listopadzie liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła o 36,7 tys., bardziej niż oczekiwano.

Te dane ożywiły spekulacje, że stopy wzrosną już pod koniec 2014 r., a więc wcześniej, niż przewidywano. Prezes banku Mark Carney podkreśla jednak, że osiągnięcie 7-proc. progu nie oznacza automatycznego zaostrzenia polityki pieniężnej. Na grudniowym posiedzeniu Komisji zwrócono uwagę, że o ile mocny funt osłabia presję inflacyjną, o tyle może również hamować wzrost gospodarki przy słabym popycie globalnym.


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp do Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 319,00 PLN
3 miesiące: 949,00 PLN
12 miesięcy: 3 198,00 PLN

podane ceny zawierają 8% VAT
zamów
TWOJE KONTO RP.PL