Małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 50 proc. polskiego PKB. Jak wskazują eksperci, to właśnie firmy tego typu mają największy potencjał, jeśli chodzi o innowacje. Poważną przeszkodą w komercjalizacji nowych technologii jest jednak brak kapitału. Innowatorzy nie wiedzą, jak pozyskiwać kapitał obcy, żeby finansować swoje przedsięwzięcia.
Okazuje się, że przedsiębiorcy mają świadomość tego problemu. Jednocześnie przedstawiciele rynku kapitałowego, np. wyspecjalizowanych funduszy venture capital czy private equity, deklarują duże zainteresowanie finansowaniem projektów innowacyjnych, zwłaszcza uwzględniających technologie nieobecne na polskim rynku.
Dlaczego popyt na finansowanie innowacji nie może się spotkać z podażą? Wielu przedsiębiorców wciąż nie potrafi opracować projektów inwestycyjnych tak, by spełniały wymogi funduszy. Dlatego przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się wczoraj na II Kongresie Inwestycyjnym w Warszawie. Parkiet był patronem medialnym przedsięwzięcia.