Euro i dolar amerykański
Sentyment rynku względem dwóch głównych walut - euro oraz dolara - najlepiej odzwierciedlają notowania pary EUR/USD. Czynniki mające wpływ na poszczególne waluty zmieniały się w czasie, co prowadziło niekiedy do zaskakujących reakcji kursu EUR/USD.W czasie kryzysu eurodolar pełnił rolź barometru nastrojów rynkowych - poprawa sentymentu inwestycyjnego powodowała wzrost EUR/USD, pogorszenie natomiast prowadziło do zniżki tej pary walutowej.
Osłabienie nastrojów powodowało bowiem ucieczkź z bardziej ryzykownych aktywów w amerykańskie obligacje, uznawane za jedne z najbezpieczniejszych papierów wartościowych, co wspierało dolara. Doprowadziło to do paradoksalnej sytuacji, w której złe dane makro z USA umacniały dolara (ponieważ pogarszały nastroje), a optymistyczne publikacje makroekonomiczne osłabiały go.
Od kilku miesiźcy jednak para EUR/USD ponownie podąża za fundamentami poszczególnych krajów, czego wyrazem był ostatni spadek wartości euro wzglźdem dolara. Coraz bardziej widoczne jest bowiem ożywienie gospodarcze w USA, bźdące efektem poprawy sytuacji na rynku pracy oraz ponownego wzrostu konsumpcji, na której opiera siź gospodarka Stanów Zjednoczonych. Sytuacja ta sprzyja umocnieniu dolara. Na drugim biegunie znajduje...