Wicepremier i szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że trzeba wzmocnić instytucje finansowe kredytujące działalność firm.
Jego zdaniem rząd mógłby dokapitalizować PKO BP i Bank Gospodarstwa Krajowego. Bo bez ich pomocy firmom, wzrost gospodarczy na poziomie 5 proc. będzie trudny do utrzymania.
- Jeżeli patrzymy na poziom realizacji deficytu, to na dokapitalizowanie banków rząd może przeznaczyć nawet kilka miliardów euro - mówił Pawlak w wywiadzie dla Polskiego Radia. Zaznaczył, że dodatkowe pieniądze byłyby przeznaczone na przejęcia innych banków w regionie - mówił wicepremier. Ujawnił, że rozmawiał już na temat dokapitalizowania państwowych banków z premierem i kilkoma ministrami.
Z kolei Aleksander Grad, szef resortu skarbu, obawia się, że kryzys finansowy może utrudnić zawarcie ugody z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU. Zapewnia za to, że zrealizuje plan uzyskania z prywatyzacji w tym roku 2,3 mld zł. Nie zmieni też planów przyszłorocznych - w tym prywatyzacji PGE.