Standard E5, który dotyczy wykorzystania zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zamyka w klamrę wszystkie standardy środowiskowe. Wynika to wprost z faktu, że wykorzystanie zasobów jest główną siłą napędową innych wpływów na środowisko, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie, woda i zasoby morskie oraz bioróżnorodność, natomiast gospodarka o obiegu zamkniętym jest systemem, w ramach którego dąży się do zrównoważonego użytkowania zasobów przy pobieraniu, przetwarzaniu, wytwarzaniu i zużywaniu odpadów oraz zarządzaniu nimi. Taki system przynosi więc wiele korzyści dla środowiska, takich jak: ograniczenie zużycia materiałów, energii i emisji do powietrza (standard E1 i E2), ograniczenie poboru i zrzutów wody (standard E3), regeneracja przyrody ograniczająca wpływ na bioróżnorodność (standard E4).
Standard E5 wymaga uwzględnienia w badaniu istotności wyników analizy wykonanej dla pozostałych standardów środowiskowych (E1–E4), dzięki czemu kompleksowo możemy ocenić istotność wpływu na poszczególne komponenty środowiska.
Analizując standard E5, warto się zastanowić, czym jest idea GOZ. Zgodnie z definicją, która została zawarta w załączniku II („Skróty i glosariusz terminów”) do rozporządzenia delegowanego...