Ostatnie trzy felietony poświęcone zostały problematyce szczegółowych regulacji MAR w zakresie transakcji insiderów. Dziś pora domknąć ten temat, przedstawiając garść informacji dotyczących dopuszczalnych transakcji w okresach zamkniętych oraz podsumowując najważniejsze wątki.
Duża część uczestników rynku w ogóle kwestionuje sens istnienia okresów zamkniętych. Jeśli bowiem regulacje zakazują wykorzystywania informacji poufnych i wymagają raportowania transakcji insiderów, to czym można uzasadnić dodatkowy zakaz dokonywania transakcji? Mamy do czynienia z nieco schizofrenicznym postrzeganiem rzeczywistości – niby nie ma informacji poufnej (bo gdyby była, to jest zakaz jej wykorzystania, a zatem dokonywania transakcji, czyli dodatkowe ograniczenie nie jest potrzebne), ale jednocześnie trochę jakby jest.
Domniemanie występowania w spółce publicznej takiej informacji „półpoufnej" skutkowało wprowadzeniem na terenie całej UE zakazu dokonywania transakcji w terminach poprzedzających publikację raportów okresowych. Praktyka rynkowa wykazała jednak, że tak daleko idące ograniczenia nie mają uzasadnienia, a jednocześnie są niekorzystne tak dla menedżerów, jak i dla inwestorów. W związku z powyższym, regulacje MAR utrzymują ogólną zasadę (choć skracają okres zamknięty do 30 dni), ale jednocześnie...