Opinie i komentarze

Czy chiński smok doczekał się stabilizacji
03.09.2016, Bartłomiej Dmitruk

W połowie roku wahania chińskiej gospodarki wydają się tymczasowo pod kontrolą. Wydatki konsumenckie wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem, rynek budowlany jest stabilny, a poziom aktywności gospodarki utrzymał się na niezmienionym poziomie od czerwca. Co ciekawe, ta stabilizacja dotyczy zarówno tzw. starych Chin, czyli segmentów gospodarki takich, jak górnictwo czy produkcja stali, jak i „nowych Chin". Ta druga kategoria obejmuje sektory konsumpcji i usług. Otwarte pozostaje pytanie, jak trwała jest ta „mała stabilizacja".

Podział gospodarki Chin na tzw. nową i starą jest istotny z punktu widzenia Haitong New China Index – indeksu stworzonego przez Haitong Bank, który monitoruje sytuację w Chinach. Indeks zakłada, że prawdy o sytuacji w Państwie Środka należy dopatrywać się w sektorach konsumpcji i usług, a nie w tych tradycyjnych, które podlegają od dłuższego czasu gruntownym reformom. Dość dobry pogląd na temat „nowych Chin" daje śledzenie pięciu kategorii danych: liczby pasażerów linii lotniczych, przychodów spółek telekomunikacyjnych, sprzedaży samochodów, poziomu finansowania pozabankowego i wydatków sektora publicznego na zdrowie, edukację i zabezpieczenie społeczne.

Kluczowe obszary nowej gospodarki związane z konsumpcją – pasażerskie przewozy lotnicze, telekomunikacja i motoryzacja – zgodnie zanotowały wzrost...


Aby odczytać ten artykuł musisz być zalogowany.
Nie masz dostępu ?
Zamów pełen dostęp d Gazety Giełdy Parkiet
Abonament
1 miesiąc: 155,00 PLN
3 miesiące: 449,00 PLN
12 miesięcy: 1 550,00 PLN

podane ceny zawierają 23% VAT
zamów
Wykup dostęp przez SMS
Zamów dostęp do pełnego Archiwum na 24h:
SMS o treści:
PARKIET.24
na numer:
79464
(9.0 zł + VAT)
TWOJE KONTO RP.PL